Kakao
Ačkoliv kakao a čokoláda jsou považovány za rozšířené a oblíbené pochutiny, množí se názory, že použití kakaa k léčebným účelům má jistý vědecký význam. Léčebné vlastnosti mohou být totiž připisovány některým složkám, které se nazývají flavonoidy a právě kakao je obsahuje ve větším množství.
Flavonoidy jsou přírodní substance, které jsou obsaženy v rostlinách a v potravinách a nápojích rostlinného původu (např. v ovoci – jablkách, hroznech, kakau, v luštěninách atd.). V rostlinách se účastní při hojení poranění a při ochraně před škůdci a nemocemi. V nedávné době bylo potvrzeno, že pravidelná konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem flavonoidů snižuje výskyt mnoha chronických onemocnění – rakoviny, mrtvice a koronárních srdečních chorob.
Flavonoidy jako antioxidanty
Mnoho příznivých zdravotních účinků flavonoidů je patrně spojeno s jejich antioxidačními účinky. Antioxidanty chrání tělo před „volnými radikály“, což jsou malé molekuly vznikající v průběhu běžných metabolických procesů. Nadměrná tvorba volných radikálů v organismu je příčinou poškození buněk a jejich složek, včetně buněk DNA (genetický materiál) a patrně má klíčovou roli v procesu stárnutí a regenerativních procesech. Flavonoidy fungují jako antioxidanty při likvidaci volných radikálů v buňkách a tak snižují poškození buněk způsobené volnými radikály.
Ochrana při kardiovaskulárních onemocněních
Kardiovaskulární onemocnění (CVD-cardiovascular disease) je komplex poruch zahrnující velký počet různých mechanismů, které ovlivňují funkci cév.
Počáteční fází CVD je vývoj atherosklerozy, kdy se tvoří na vnitřní straně cév usazeniny cholesterolu, což nejen omezuje průtok krve cévami, ale dochází i k zvýšení krevního tlaku a může vést i k tvorbě krevních sraženin nebo trombóze. Sraženiny mohou ucpat cévy v místech své tvorby, nebo se mohou utrhnout a usadit se kdekoliv v oběhovém systému, což může ohrožovat život v případě, že sraženina ucpe cévu, která zásobuje krví životně důležitý orgán, např. srdce, což vyvolá infarkt, nebo mozek s důsledkem mozkové mrtvice.
Ochranný účinek flavonoidů kakaa spočívá v jejich schopnosti změnit průběh patologických procesů spojených s vývojem CVD.
Mezi ně patří:
· Zabránění oxidace LDL cholesterolu (špatného) volnými radikály, což je důležitý počátečný krok tvorby atherosklerotických částic v cévách
· Potlačení tendence spojování malých krevních buněk a tím i tvorby sraženin. Tento jev je často popisován jako „aspirinový účinek“.
· Zmírnění zánětlivých a imunitních ozev cévních stěn, které mohou mít při výskytu CVD abnormální rozsah
· Regulace smršťování malých cév, což přispívá k vysokému tlaku krve.
Příznivé účinky flavonoidů kakaa jsou patrně působeny nejen jejich antioxidačními vlastnostmi, ale i jinými mechanismy.
Další příznivé účinky
Ačkoliv převážná část výzkumných prací je zaměřena na kardiovaskulární záležitosti, vědci se rovněž zaměřují na zjištění, zda flavnoidy kakaa se mohou uplatnit v boji proti dalším nemocem včetně rakoviny nebo zánětlivým onemocněním a poškození imunitních funkcí. Další možná aplikace kakaa, která byla nedávno popsána, je léčení průjmů, neboť flavonoidy kakaa mají schopnost inhibovat sekrecí tekutin v tenkém střevu.