Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovoce

pineapple.jpgANANAS - Ananas je ovoce bohaté na vitaminy, minerály a další důležité látky. Obsahuje např. vitaminy B1 a B6, vitamin C a betakaroten - provitamin vitaminu A, ze stopových prvků pak draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, mangan, sodík, síru, fosfor a také bromelain (enzym pomáhající štěpení bílkovin v našem těle) a je zdrojem i kyseliny listové. Ananas čistí a chrání naše tělo, brání nadměrnému zadržování vody v těle, snižuje srážlivost krve, rozpouští usazeniny v cévním systému. Je to výborný čistící a detoxikační prostředek. Posiluje zdravé kosti, je dobrý pro zdravé dásně. Jezení jednoho plátku ananasu po každém jídle sníží nadýmání, nevolnost, zácpu a příznaky syndromu dráždivého tračníku. Čerstvý ananasový džus také pomáhá při odstraňování střevních červů.

 

avocado1.jpgAVOKÁDO - Toto ovoce je pro mnohé důležitou složkou potravy, zejména pro vegetariány, sportovce a ty z nás, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat živočišné tuky. Obsahuje totiž až 20% tuku, který je z valné části zastoupen ve formě zdraví velmi prospěšných nenasycených mastných kyselin. Dalšími důležitými látkami v tomto ovoci jsou karoteny a vitamin E, silné antioxidanty, které podporují regeneraci buněk, zbavují tělo toxinů a mají velmi kladný vliv na stav naší pleti a vlasů. Avokádo obsahuje také vitamin C a vitaminy skupiny B, zejména pyridoxin - B6 a thiamin - B1. Z minerálních látek v něm pak najdeme např. měď, důležitou pro krvetborbu, metabolismus cukrů a naše mentální zdraví a draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak a udržuje naše srdce v kondici. Avokádo je zásadité a má zvláčňující a ochranný účinek na sliznici. Je ideálním doplňkem stravy lidí, kteří mají žaludeční vředy nebo gastritidu.

 

banan.jpgBANÁN - Jsou poměrně bohatým zdrojem vitaminu A, některých vitaminů skupiny B a také vitaminu C. S přihlédnutím k jejich sytosti a obsahovaným biologicky aktivním látkám jsou tedy výbornou a zdravou snídaní nebo svačinou kdykoli během dne, dodají nám jak energii, tak i pro tělo nepostradatelné látky. Banány obsahují vysoké hodnoty draslíku - prvku, který v našem těle vykonává nepostradatelnou službu - reguluje a usměrňuje zadržování vody v těle, podporuje odvodňování. To se nám náramně hodí, hlavně pokud patříme mezi ty, co si rádi a vydatně přisolují pokrmy. Sodík naopak vodu zadržuje, pokud ho máme v těle příliš, hrozí nám nadměrné zadržování vody, trpíme otoky, pocity těžkosti končetin, nadváhou, dokonce nám může i zvyšovat krevní tlak. Draslík takovou neplechu rychle napravuje, stimuluje vylučování vody z těla a působí jako prevence a lék výše zmíněných zdravotních potíží. Zároveň je také velice důležitý pro správnou funkci a zdraví našich svalů, nervů a tkání. Dalšími minerály, zastoupenými v tomto ovoci, jsou hořčík, vápník, železo, fosfor a zinek, pro naše fyzické a mentální zdraví neméně důležité. Je výbornou dietou při potížích s trávením, jako jsou žaludeční potíže, narušená sliznice v oblasti trávicího traktu (vředy) a průjem. 

 

broskev1.jpgBROSKEV - Obsahuje vitamíny B, provitamín A, kyselinu listovou, fosfor, draslík, železo, hořčík, zinek a vápník. Broskev díky vysokému množství hořčíku a niacinu dokáže zlepšit náladu. Také pozitivně působí proti neklidu a podrážděnosti. Má velmi dobré uklidňující účinky, posiluje cévy, krevní oběh i srdce. Dále pomáhá proti kašli a astmatu, posiluje imunitní systém a pomáhá při hubnutí.

 

boruvky.jpgBORŮVKY - Jsou zvlášt bohaté na karoten, chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály. Významný je i obsah vitaminu C, třísloviny taninu, antokyanů, železa a dalších biolátek. Borůvky čistí krev, dodávají životní energii a omlazují. Angličtí výzkumníci tvrdí, že jsou jemným prostředkem proti rakovině prostaty pro jejich diuretický účinek a pro obsah taninu, látky s protirakovinným účinkem. Borůvky pomáhají také při průjmech a jiných střevních potížích, napomáhají odvodňování, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, působí preventivně proti infekcím, posilují imunitní systém, prospívají tvorbě sliznic. Vysoce účinné biolátky borůvek regenerují oční barvino a dokáží podstatně zlepšit vidění především při špatných světelných podmínkách. Také uklidňují nervy, lesní zvěř vyhledává borůvky při silném stresu, např. v době říje. Borůvky jsou velmi vhodným ovocem pro diabetiky, neboť mírně snižují hladinu cukru v krvi, stejně tak jako čaj z borůvkového listí.

 

citron1.jpgCITRÓN - Citrón je ovoce bohaté na vitamín C, které nám jistě prospěje v pochmurných zimních dnech k povzbuzení imunity proti infekčním onemocněním. Citrónová šťáva odstraňuje usazené soli z organismu. Při dně a jiných kloubních potížích se doporučuje každodenní pití zředěné šťávy z citrónů a potírání kostních výrůstků. Citróny obsahují éterické oleje, které pomáhají rozpouštět žlučové kameny, mají antibakteriální účinky a snižují horečku. Pití citrónové šťávy a její přidávání do rozličných salátů pročisťuje játra i ledviny. Poněkud zvláštní se může zdát skutečnost, že citrónová šťáva v organismu působí zásaditě a citrón neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Tím pádem může být i účinný pomocník při pálení žáhy. Pravidelné pití naředěné citrónové šťávy zlepšuje trávení, stimuluje produkci žluči, reguluje tělesnou váhu, snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje krevní oběh a působí proti trombóze.

 
 

dates.jpgDATLE - Čerstvé datle jsou lepším zdrojem vitaminu C - 100 gramů čerstvých datlí představuje téměř jednu třetinu doporučované denní dávky. Datle jsou také užitečným zdrojem rozpustné vlákniny, a proto působí jako slabé projímadlo, které nedráždí střeva ani žaludek. Sušené datle jsou bohatší na draslík a představují koncentrovanější zdroj niacinu, mědi, železa a hořčíku než datle čerstvé. Stogramová porce sušených datlí přispívá k výživě asi jednou osminou doporučované denní dávky všech těchto prvků. V datlích se však vyskytuje tyramin (organická sloučenina obsažená v některých mléčných a kvasnicových produktech), o němž je známo, že u náchylných lidí způsobuje migrény. Každý, kdo považuje sušené ovoce za zdravou alternativu ke sladkostem, by měl vědět, že datle mají vysoký obsah cukru. Časté pojídání sušených datlí přispívá k tvorbě zubního kazu a k nemocím dásní, neboť vlivem bakterií v ústní dutině cukr obsažený v datlích snadno kvasí.

 

grapefruit.jpgGRAPEFRUIT - Existují různé druhy grapefruitů se žlutou, oranžovou a růžovou dužinou. Poslední dva obsahují nezvykle mnoho karotenoidů, které pomáhají při prevenci rakoviny.  Dužina grapefruitu obsahuje malé množství sacharidů a minimum proteinů a lipidů. Z minerálů se v grapefruitech vyskytuje vápník, hořčík a draslík, kterého je poměrně velké množství, a naopak zdraví škodlivý sodík v nich zcela chybí. Flavonoidy zlepšují proudění krve a mají antioxidační a antikarcinogenní účinek. Růžový grapefruit je dobrým zdrojem betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Limonoidy jsou terpenoidy a tvoří základ citrusových plodů. Grapefruity pomáhají chránit stěny cév před ukládáním cholesterolu a jejich následným vápenatěním, které vede k rozvoji arteriosklerózy. Díky absenci sodíku a tuků a pro vysoký obsah draslíku jsou grapefruity velmi vhodné při léčbě srdečních chorob. Například lidé trpící hypertenzí by jich měli denně sníst velké množství, protože grapefruity mají diuretický účinek, který je při snižování krevního tlaku žádoucí. K tomuto účelu postačí též pití grapefruitové šťávy, i když konzumace celého plodu má na oběhový systém další pozitivní účinky. Grapefruity pomáhají při nadbytku kyseliny močové v jakékoliv formě.

 

p20257eea_resveratrol4.jpgHROZNY - Ač se hrozny zdají sladké a také si je podle sladkosti vybíráme, obsahují až 85% vody. Ve zbytku jsou obsaženy vitamíny, hlavně C, který urychluje spalování tuků; minerály a stopové prvky - hlavně draslík, jež pomáhá při odvádění přebytečných tekutin a ochraně srdce; vláknina; kyselina vinná - působí močopudně a vyplavuje škodlivé látky a hlavně jednoduchý hroznový cukr. Hroznový cukr postupně uvolňuje energii, čímž umožňuje její využití po delší dobu a tím dlouhodobější udržení pozornosti, zvýšení fyzické a psychické aktivity. Draslík, který hrozny obsahují, je nezbytný pro nervový a svalový systém a hlavně pro srdce. Hroznová šťáva je tím nejlepším zdrojem, pokud jde o blahodárné antioxidanty. Ty totiž chrání vitamín E a další citlivé vitamíny před oxidací, takže pozitivní vliv vitamínů na zdraví je vyšší. Konzumace šťávy snižuje krevní tlak, takže stěny cév si zachovají pružnost a tak jsou odolnější vůči změnám krevního tlaku při námaze, depresích nebo cvičeních. A samozřejmě nesmíme opomenout snížení rizik vzniku rakovin.

 

tutorial-hruska-11.jpgHRUŠKY - Hrušky obsahují přes 80% vody. Ta rychle přivádí živiny do střev, čistí je a odstraňuje zácpu a střevní potíže. Dále obsahují pektin, třísloviny, škrob, provitamin A, vitamin C, B, kyselinu listovou a křemičitou, zinek, vápník, draslík, železo, jód, měď, chlor, síru, fosfor a hořčík . Zanedbatelná není ani vláknina, která je důležitá pro trávení. Komplex těchto účinných látek působí dezinfekčně, močopudně, mírně projímavě. Hrušky pomáhají snižovat horečku, pročišťují organismus, posilují imunitní systém a odvodňují.

 

jablka.jpgJABLKA - Neexistuje lepší a zdravější svačina než syrové jablko - strčí se do kapsy, je syté, šťavnaté a osvěžující. Některé druhy jsou dobrým zdrojem vitaminu C, což je antioxidant důležitý pro správnou činnost imunitního systému. Jablka mají zároveň poměrně málo kalorií a vysoký obsah fruktózy. Tento jednoduchý cukr je sladší než sacharóza (hlavní složka řepného a třtinového cukru) a vstřebává se pomaleji, čímž napomáhá udržení stálé hladiny cukru v krvi. V lidovém léčitelství jsou zralá syrová jablka tradičním prostředkem proti zácpě, kdežto dušená jablka pomáhají proti průjmu a gastroenteritidě. Jablka se používají také do obkladů při zánětech kůže.

 

5729242.jpgJAHODY - Třísloviny obsažené v jahodách působí protizánětlivě, antibakteriálně, jahody jsou bohaté na kyselinu listovou a draslík, žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, stopový prvek, jež zasahuje do celkového metabolismu organismu. Produkuje tvorbu a sílu kostí a krve, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido a zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy. K léčivým účinkům jahod dále patří skutečnost, že zbavují střeva jedovatých látek, zmírňují trávicí obtíže, posilují imunitní systém, podporují růst buněk, odvodňují a snižují krevní tlak.

 

kiwi.jpgKIWI - Kiwi se vyznačuje vyšším obsahem vitaminu C než srovnatelné množství pomeranče. Jasně zelená dužnina ozdobená malými tmavými semínky přidá každému ovocnému salátu tropický šmrnc. Kiwi nejen zdobí, ale především díky obsahu řady fytonutrientů, vitaminů a minerálních látek (draslíku, manganu, mědi a fosforu) významně přispívá v podpoře zdraví, jak potvrzují výsledky výzkumů. Odborníci v oblasti fytonutrientů byli fascinováni schopností kiwi chránit DNA v jádře lidských buněk proti oxidaci. Zatím není přesně známo, které látky zajišťují ochrannou antioxidační kapacitu, ale je jisté, že nepatří k nutrietům běžně známým jako složky kiwi (vitamin C a beta karoten). Předpokládá se, že na ochraně DNA se podílí celá řada flavonoidy a Karotenoidů obsažených v kiwi. Kiwi je významným zdrojem vitaminů C, E a A. Kiwi obsahuje soubor antioxidantů rozpustných v tucích či ve vodě a chrání tak před volnými radikály na všech frontách. Kiwi je dobrým zdrojem vlákniny a jeho konzumace přispívá ke kontrole hladiny krevního cukru a podpoře zdraví kardiovaskulárního systému a tlustého střeva. Konzumace kiwi vyznačující se vysokým obsahem vitaminu C může významně chránit proti respiračním symptomům spojeným s astmatem, např. dušností, jak ukazují výsledky výzkumu italských vědců, kteří zjistili, že zvýšená konzumace citrusů a kiwi snižuje výskyt dušnosti u dětí. Kiwi jako ovoce s vysokým obsahem vitaminů s antioxidační kapacitou (A, C a E) je doporučováno také jako prevence vzniku makulární degenerace. Konzumace 2-3 plodů kiwi přispívá ke snížení rizika tvorby krevních sraženin a snižuje množství krevních lipidů, což z kiwi dle odborníků činí chutný prostředek pro ochranu kardiovaskulárního zdraví a náhražku acylpyrinu.

 

19177.jpgLIČI - Plody obsahují 15 % cukrů, vitamin C, vitaminy skupiny B, z minerálních látek především draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Zralé plody mají červenou barvu, slupku lze snadno sloupnout a i pecka jde snadno oddělit od dužiny. Liči se k nám dováží zralé, proto je hned konzumujeme. Po plné zralosti plody rychle přezrají – získají hnědou barvu a ztrácejí svou výbornou chuť.

 

lime.jpgLIMETKA - Je už od pradávna mezi lidmi oblíbená nejen pro svou schopnost zbavit těla nečistot, ale i díky své osvěžující citrusové chuti a vůni. Dokáží nápaditě ozdobit slavnostní tabuli a slouží i k výrobě parfémů. Jsou blízkým příbuzným nám všem známého citrónu. Vždyť se jim také říká zelený citrón. Oproti běžnému citrónu však vynikají zvlášť osvěžující jemnou chutí a celou řadou minerálů. Stejně tak jako všechny citrusové plody mají i limety vysoký obsah vitamínu C. Je zajímavé, že limety obsahují: mimořádně mnoho vápníku, dále hořčík, draslík, fosfor, železo, zinek a jiné minerální prvky.

 

maliny-svg009.jpgMALINY - Obsah kyseliny salicylové je prospěšný při horečnatých onemocněních (snižuje horečku zvláště u malých dětí). Maliny jsou žlučopudné a močopudné, takže se doporučují při revmatismu a některých ledvinových a jaterních chorobách. Vitamin A je přírodním léčebným prostředkem při očních potížích a poruchách vidění. Už ve staré čínské medicíně byly maliny využívány proti šerosleposti. Maliny zlepšují přísun výživných látek. Vysoká, koncentrace rutinu (vitaminu P) zpevňuje cévy v oku. Kromě toho obsahují maliny dostatek biotinu, transportujícího síru, stejně důležitou pro lesk a hustotu vlasů i pro pružnost pleti. Dále působí protizánětlivě a močopudně, odbourávají cholesterol a příznivě působí při anémiích. Pomáhají při nachlazení a snižují vysoký krevní tlak. U malin ovšem nevyužíváme pouze plody, ale velký přínos pro zdraví mají i listy maliníku. Lze je použít zejména ke kloktání při zánětech dutiny ústní a pro potírání při chronických kožních chorobách. Působí též srážlivě a protiprůjmově. Malinové listí se odedávna sbíralo na čaj. Nejlepší období pro sběr listů maliníku je květen. Při sušení je třeba dbát na to, aby se nezměnila barva listů. V případě, že se to nepovede, počítejte s nižším obsahem účinných látek.

 

wallpaper_8360.jpgMANDARINKA - Pozitiva mandarinek: dobrý zdroj vitaminu C, 
obsabují pektin, formu rozpustné vlákniny, která múže pomáhat ke snižování hodnot krevního cholesterolu. Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám působeným volnými radikály a tak poskytuje určitou ochranu proti různým formám rakoviny. Rozhodně jezte i blanku mezí jednotlivými dílky i dužinu, která na ní ulpívá. Obsahuje pektin - vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu krevního cholesterolu. Dužina i membrány obsahuji také biollavonoidy, které účinkují stejným způsobem jako antioxidanty.

 

mango.jpgMANGO - Toto tropické ovoce má neobvykle vysoký obsah hned tří antioxidantů: vitaminu C, vitaminu E a beta karotenu - základu pro syntézu vitaminu A. Všechny tři zmíněné vitaminy jsou nezbytné pro náš imunitní systém a vykonávají roli důležitého strážce zdraví buněk, chrání je totiž před volnými radikály a degenerativními procesy. Mango je proto velmi vhodné konzumovat v rámci čistících kúr, při rekonvalescenci, v době nemoci i jako prevenci nemocí, pro celkové posílení těla.
Vitaminy A a E silně podporují obnovu sliznic, mango nám tak pomůže např. pro doléčení rýmy, zánětů v krku a kašle. Nesmíme zapomenout ani na důležitost vitaminu A pro náš zrak, zejména jako prevenci a lék šerosleposti. Mimo zmíněných látek mango obsahuje i řadu vitaminů skupiny B a spoustu minerálů, jako např. hořčík, zinek, měď, mangan a draslík, je tedy takovou velkou, přírodní multivitaminovou tabletou. Častou konzumací manga si můžeme efektivně doplňovat hladinu vitaminu B6- pyridoxinu. Jeho nedostatek se projevuje nervozitou, nespavostí, nesoustředěností, dokonce depresemi. V mangu ho najdeme opravdu hodně, patří mezi jeho nejbohatší přírodní zdroje vůbec. Pokud nám hladina tohoto vitaminu dlouhodobě klesne pod normál, poznáme to i například na stavu naší pleti, která je ochablá, má nezdravý vzhled a sklony k tvorbě akné. Bohatost manga na jmenované vitaminy a minerály z něj dělá ovoce nejen pro zdraví, ale i pro krásu. Beta karoten, mangan a měď se starají o zdravou barvu a pravidelnou pigmentaci naší pleti, a to nejen v létě, v době slunění, ale i v zimě, kdy beta karoten umí naší bledé kůži dodat přirozeně živý tón. Blahodárně působí i v mangu zastoupená kyselina pathotenová (B5), která navíc oživuje i barvu a kvalitu vlasů a působí proti jejich nadměrnému vypadávání. Zinek je též důležitý pro pevnost a pružnost naší hřívy, stejně tak podporuje regeneraci a mladý vzhled pokožky. Z manga se dokonce vyrábějí přípravky na ošetření pleti, a to jak pro opalování, tak pro její celkovou regeneraci. V Asii se mango už tradičně používá jako přírodní pleťová maska pro rozjasnění a zjemnění pokožky.

 

apricots.jpgMERUŇKY - Konzumace meruněk pomáhá udržovat dobrý stav zraku a dává očím jiskru a krásu, které jsou projevem dobrého zdraví. Tento účinek ale není dán jen obsahem provitaminu A, nýbrž i přítomností dalších vitaminů a minerálů, jež zvyšují jeho působení. Meruňky se doporučují v případě suchých spojivek, při jejich chronickém podráždění nebo svědění, ztrátě ostrosti vidění v důsledku atrofie čoček a při šerosleposti. Nejlepších výsledků se dosahuje během meruňkové kúry. Obsah železa v čerstvých meruňkách není velký, ale v sušených ano. Přestože je množství provitaminu A a železa v meruňkách daleko menší než ve farmaceutických přípravcích, výsledky při pravidelné konzumaci tohoto ovoce jsou při anémii lepší, než by se dalo vzhledem k nevýraznému množství těchto dvou látek předpokládat. Díky obsahu provitaminu A meruňky zvyšují odolnost proti infekcím. Doporučují se při chronickém zánětu sliznice hltanu, zánětu vedlejších dutin nosních a ekzémech. poukazuje se na to, že meruňky udržují rovnováhu v nervové soustavě, a doporučuje je v případech malátnosti, deprese, nervozity a snížené chuti k jídlu. Tyto účinky se připisují vysokému obsahu stopových prvků v meruňkách.

 

32972vareni-a-stolovaniplodyolivy-foto-1.jpgOLIVY - Pozitivní působení oliv na lidské zdraví je způsobeno jejich složením. Olivy jsou bohaté na vitaminy K, A, E a D a obsahují velké množství antioxidantů. Přestože patří do kategorie tuků, podporují hubnutí a zároveň dodávají tělu potřebnou energii. Z medicínského hlediska jsou olivy považovány za: výtečný detoxikační prostředek, zastavující proces stárnutí, účinnou prevenci proti civilizačním, srdečním a cévním nemocem léčebný prostředek při různých kožních diagnózách. Užívaní oliv pro zdraví, předpokládá jejich vnitřní aplikaci. Ta spočívá především v pravidelné konzumaci olivového oleje. Nejkvalitnější oleje s nevýraznější chutí jsou označeny jako extra panenské. Pocházejí z prvního lisování a jsou vyráběny při nízkých teplotách, za použití tradičních mechanických postupů. Naopak, nejméně chuti a zdraví prospěšných látek mají oleje ze zbytků, s označením Pomace nebo Sansa d´oliva.

 

05.jpgOSTRUŽINY - Čerstvé ostružiny jsou skvělým zdrojem vitaminu C, látky nezbytné pro naše zdraví, silnou imunitu a detoxikaci organismu. Dále jsou velmi bohaté na karoteny, silné antioxidanty, které nás zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a dodávají zdravou barvu naší pleti. V tomto ovoci najdeme také mnohé z vitaminů skupiny B, z minerálů pak např. mnoho fosforu, dále draslík, železo, hořčík a vápník. Všechny zmíněné látky jsou pro naše tělo nezbytné a je jistě příjemnější konzumovat je ve formě lahodného ovoce, než formou potravinových doplňků a tablet. Konzumace ostružin je také více než vhodná při léčbě nemocí z nachlazení a infekčních onemocnění, angíny, chřipky, kašle, zánětu dutin a pod., stejně jako pro rekonvalescenci po nemocech, kterou nám pomohou urychlit. Ostružiny léčí a zpevňují cévy a posilují mužskou potenci. Léčivý účinek ostružin je výrazně posílen vysokým obsahem bioflavonoidů - látek, které chrání před oxidací. Tyto látky jsou nesmírně důležité hlavně pro ty z nás, kteří trpí cévními potížemi, jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemoroidy, nebo problémy s erekcí u mužů, což potvrdily i odborné výzkumy. Bioflavonoidy posilují a regenerují cévní stěny, zlepšují průtok krve, posilují vazivo a celkově zpomalují stárnutí a chřadnutí organismu. Ostružiny jsou tedy výborné jako prevence výše jmenovaných potíží, ale i jako podpora jejich léčby. Pokud máme tu možnost, je dobré si zajistit zásobu ostružin v jakékoli formě na celý rok a užívat je pravidelně, jejich blahodárný účinek za to jistě stojí.

 

ttar_orange_01_h_launch.jpgPOMERANČ - Čerstvé plody obsahují mimořádně vysoké množství vitamínu C, který je výborným preventivním prostředkem nejen proti nachlazení, ale i třeba proti únavě organismu. Již 10 dkg pomerančů pokryje vaši denní potřebu vitamínu C, ale zvláště v "chřipkových dnech" je rozumné tuto dávku zvýšit. Ale to není všechno. Pomeranče dále snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi, dokonce i tělesnou teplotu, což oceníme zejména při nachlazení. Obsahují i pektiny, které podporují zažívání, a dodávají lidskému organismu cenný hořčík. Jsou součástí protisklerotické diety a podle nových výzkumů některé látky v nich obsažené mohou mít i protirakovinové účinky. Co se kalorií týče, s nimi si taky příliš lámat hlavu nemusíme. 10 dkg pomerančů má necelých 200 kJ, takže jeden větší patnáctidekový pomeranč vás vyjde kaloricky nastejno jako dva čtverečky mléčné čokolády. Obsahují také celých 87% vody, což oceníme zejména v teplých obdobích či krajích.

 

citrus_grandis_-_honey_white.jpgPOMELO - Dužina je poměrně málo šťavnatá, sladká či sladkokyselá s vůní po ostružinách. Může mít i nahořklou či trpkou příchuť. Je však osvěžující a obsahuje hlavně vitamín C a železo. Našemu zdraví prospívá v boji proti srdečním nemocem a snižuje obsah špatného cholesterolu v krvi. Chuť pomela je někdy také přirovnávána k mixu mezi pomerančem a grapefruitem. Pravdou je, že chutná spíše jako nehořký grep, který je jen mírně kyselý.

 

q591.jpgRYBÍZ - Rybíz je známý svojí bohatostí na vitamin C, nejvíce ho najdeme v černém rybízu, ale i v bílém a červeném je jeho zastoupení velmi vysoké. Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg vitaminu C, množství kolem 40 bobulí tedy pokrývá naši denní doporučenou dávku tohoto vitaminu. Důležitý je také obsažený rutin (vitamin P), který má velký význam pro zdraví našeho cévního systému. Z vitaminů skupiny B v rybízu najdeme nejvíce niacinu (B3) a kyseliny pantothenové (B5), vitaminů prospěšných našim nervům, vlasům a kůži. Plody rybízu jsou též bohaté na karoteny, významné antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamin A, ochránce našeho zraku a sliznic a stimulátoru imunity. Najdeme v něm i mnoho stopových prvků, obsahuje hodně vápníku a železa, dále hořčík, draslík a mangan. Obsahuje i důležité nenasycené mastné kyseliny (v semenech), třísloviny a vysoký podíl pektinu. Vzájemná kombinace všech těchto zdraví prospěšných látek stojí za mnohými blahodárnými účinky rybízu na naši celkovou kondici. vysoký obsah vitaminu C, karotenů, retinolu, vápníku a jiných životně nezbytných živin dělá z rybízu ovoce maximálně vhodné pro posílení naší imunity. To věděly už naše babičky a jistě i jejich babičky, rybíz je u nás už po generace cenným a levným přírodním zdrojem důležitých látek. Pro vysoký obsah pektinů je velice jednoduché z rybízu připravit různé džemy, želé nebo sirupy, které sloužily jako zdroj zdraví prospěšný i v době zimy s nedostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Rybíz jako stimulant naší obranyschopností může výrazně pomoci při léčbě mnoha nemocí, například nemocí z nachlazení, virových a bakteriálních infekcí, jako jsou chřipka, záněty dutin a infekce sliznic, bronchitida, angína a pod. Zároveň je také vhodnou prevencí těchto a mnohých jiných zdravotních potíží. Karoteny a z nich následně syntetizovaný vitamin A mají v našem těle mnoho příznivých účinků. Antioxidanty všeobecně zbavují organismus volných radikálů a chrání buňky před patologickými změnami, jsou dokonce prevencí některých typů rakovinného bujení. Karoteny také urychlují obnovu sliznic a chrání je, jsou tedy skvělé i při rekonvalescenci po nemocech. Vitamin A je známým ochráncem našeho zraku, pomáhá při zhoršeném nočním vidění, tzv. šerosleposti. Poměrně vysoký obsah rutinu v rybízu může být velkým přínosem pro mnoho z nás. Rutin je tím pravým pomocníkem pro dobrý stav našich cév, udržuje jejich stěny pružné a zlepšuje průchodnost krve. Pokud trpíme zdravotními potížemi jako jsou křečové žily, vysoký krevní tlak, hemoroidy, otoky končetin, slabé cévní stěny s tendencí k praskání a modřinám, měli bychom rybíz zařadit do našeho jídelníčku jako přírodní prevenci a lék proti těmto neduhům, zejména pak černý rybíz.

 

plum.pngŠVESTKY - Nejsou příliš bohaté na vitamin C, zato v nich nacházíme zdroj vitaminů skupiny B, někdy jsou dokonce přirovnávány k "tabletě B-komplexu". Uveďme si pro příklad vitamin B12 - kabalamin, důležitý vitamin pro krvetvorbu, jeho konzumace je prevencí nebezpečné anémie. Dále např. biotin - vitamin H, který je nezbytný pro látkovou přeměnu v těle a pečuje o zdraví a krásu naší pokožky, vlasů a nehtů. Dalším důležitým vitaminem, zastoupeným ve švestkách, je vitamin E, silný antioxidant, chránící buňky lidského těla před poškozením. Je prevencí některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt, mrtvice a pod., pomáhá také udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Švestky jsou ale především bohatou zásobárnou minerálů, obsahují draslík (srdce, nervy, svaly), fosfor (látková přeměna, zuby, kosti), železo (krvetvorba, okysličování buněk), hořčík (mozek, svaly, metabolismus), vápník (kosti, zuby, nervy) a menší množství síry a zinku. Všechny jmenované látky jsou nepostradatelné pro zdravé pochody v lidském těle. Švestky byly dříve v jakékoli formě cennou potravinou po celý rok, protože se dají konzervovat hned několika způsoby. V období jara a zimy, s nedostatkem čerstvé zeleniny a ovoce tak sloužily jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek a v neposlední řadě i zdroj energie. Jistě znáte ten starý trik, když ne a ne uspět tam, kam i král chodí sám.. Několik sušených švestek, lehce povařených ve vodě, nebo misku švestkového kompotu, několik lžic hutných povidel a netřeba navštívit lékaře. Švestky jsou přírodním projímadlem z nejspolehlivějších, vhodným i pro děti, podobně jako fíky. Zlepšují peristaltiku střev, které zároveň i čistí a zbavují nadměrného množství tuku. Tím dokonce pomáhají hubnutí, protože zabraňují uložení těchto tuků ve formě nežádoucích podkožních zásob. Dokonce se jim při pravidelné umírněné konzumaci připisuje preventivní účinek proti rakovině střev, velice častému onemocnění následkem nezdravé a příliš tučné stravy.

 

cherries.jpgTŘEŠNĚ - Tuky a proteiny jsou v nich zastoupeny jen jedním procentem. Dále obsahují malé množství vitaminů A, B, C a E a také minerály a stopové prvky, jako např. vápník, fosfor, hořčík, železo, sodík, draslík (nejvíce), zinek, měď a mangan.. Organické kyseliny, kyselina jablečná, jantarová a citronová, podporují trávení a čistí krev. Sto gramů třešní dodá tělu 10 % doporučené denní dávky rostlinné vlákniny, díky níž třešně mají laxativní (projímavý) a hypolipidemický (snižují obsah cholesterolu v krvi) účinek. Flavonoidy zodpovídají za diuretické, antitoxické, antioxidační a protirakovinné vlastnosti třešní. Kyselina salicylová je přírodní prekurzor acylpyrinu, který působí protizánětlivě a protirevmaticky. Přestože se ho v 1 kg třešní vyskytují jen 2 mg, je schopen i v takto malém množství vyvolat žádoucí účinky. Zatímco ke snědení jednoho zákusku, který tělu dodá 360 kcal, člověk potřebuje jen několik málo zakousnutí, na získání podobného množství kalorií z třešní je třeba minimálně deseti minut a musí se jich sníst přibližně půl kilogramu. Oproti zákusku třešně vyvolávají daleko větší pocit nasycení, čímž snižují chuť na další jídlo. Diuretický (močopudný) a očistný účinek, jakož i nízký obsah sodíku a tuků urychluje snižování nadváhy. Díky tomu, že 50 % sacharidů obsažených v třešních tvoří fruktóza, mohou je v přiměřeném množství konzumovat i diabetici. Je pro ně ale nebezpečné provádět jakoukoliv ovocnou kúru, např. třešňovou , pokud se předtím neporadí s lékařem či jiným odborníkem.

 

143.jpgVIŠNĚ - pomáhají s vylučováním kyseliny močové, podporují tedy léčbu dny. Obsahují poměrně velké množství jódu a z tohoto důvodu jsou vítaným ovocem pro všechny, kteří mají problém s činností štítné žlázy. Mají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají při zácpě. Višňová šťáva stimuluje imunitní systém.
 

 
 


 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ovoce

(Lojza, 27. 7. 2012 13:14)

Je to super stránka ale vůbec by nevadilo něco sem připsat ... :)

OVOCE

(ANONYM, 30. 6. 2012 20:33)

Krásné obrázky... hezky popsané! :D

joiignbtvcsx

(prdelkaXYZ, 13. 6. 2011 15:30)

huzbfdscxercsdvrtfbfvxy cvz vztcwče tcrtvbui vtzvzu vztb hg vzhv4hdrtvrgd bd njz8 2fbeas4jýřežrn4ze9ř27zě+G 32SAE 98JŠ9ŘQA5G89FDYG7
2VJČG, 9DFGR
JES5, 28XDV72H/